Biotēka

Pusdienas un_Vakarias_sadaas_bilde

Amaranta – dārzeņu panna

amaranta-drzeu panna_715X300

Latvijā amarants vairāk pazīstams kā dekoratīvs dārza augs, tā dēvētās „lapsas astes". Savukārt, Peru un citos Amerikas apvidos amaranti tiek audzēti arī kā labība (lai gan no botānikas viedokļa ir sēklas).

 

Tā kā indiāņu kultūrā amarants ne vien tika ēsts, bet arī plaši izmantots viņu reliģiskajās ceremonijās, pēc kristīgās baznīcas iniciatīvas gadsimtiem ilgi šo graudu audzēšana bija aizliegta. Tikai 20. gs., kad zinātnei radās interese par amaranta sēklām to augstās uzturvērtības dēļ, vairākus šī auga savvaļas paveidus atkal atsāka kultivēt.
Praktiski visas cilvēka organismam svarīgās uzturvielas amaranta sastāvā esot tik sabalansētās proporcijās, ka šī iemesla dēļ kosmonauti ņem amarantu līdzi un ēd savos Visuma lidojumos. Amarants satur olbaltumvielas, aminoskābes (piemēram, neaizstājamās aminoskābes lizīna ir 3 reizes vairāk kā rīsos vai kukurūzā), kalcijs (2,5 reizes vairāk kā auzu pārslās un 7 reizes vairāk kā kviešos), mangāns, magnijs (3 reizes vairāk kā kviešos), fosfors, dzelzs (2 reizes vairāk kā auzu pārslās), varš, šķiedrvielas (2 reizes vairāk kā auzu pārslās); vienlaikus – amarants nesatur glutēnu un ir viegli sagremojams.
No šiem veselīgajiem, prosai līdzīgajiem graudiņiem gatavo biezputras; tā kā vāroties graudiņi kļūst mazliet lipīgi, no tiem bez olu vai miltu pievienošanas var pagatavot plācenīšus, izmantot sacepuma kārtām utmldz. Vai pagatavot kādu interesantu sautējumu, piemēram, šo:

Pagatavošana: 45 minūtes

Kas nepieciešams?
150 g Rapunzel amaranta
3 ēd.k. Rapunzel kokosriekstu eļļas
Lociņi
1 sarkanā paprika
1 burkāns
1 sīpols
500 g brokoļu vai puķkāpostu
500 ml pagatavota Rapunzel dārzeņu buljona
Maurloki vai pētersīļi
Rīvēta citrona miziņa
Sonnentor malti melnie pipari

Kas jādara?
Amarantu dažas minūtes apcepiet karstā eļļā, tad pārlejiet buljonu un sautējiet 30 min. Sasmalciniet dārzeņus un zaļumus, pievienojiet amarantam un turpiniet sautēt, līdz tie gatavi. Tad pievienojiet piparus, citrona miziņu, rozmarīnu. Garnējiet ar pētersīļiem, pasniedziet kopā ar kartupeļiem vai ceptām sēnēm.

*Receptē pieminētās sastāvdaļas var iegādāties Biotēkā un mūsu internetveikalā www.bio.lv

You are here
RU
Facebook
Twitter
Bio.lv