Biotēka

Zala Pacina_ZIMOLA_baneris_2014

Dzīvot ar garšu

neem ban

Ar garšu ir tāpat kā ar mīlestību – vai nu garšo, vai nē. Un tāpat kā ar mīlestības jūtām, arī ar garšām notiek brīnumu lietas – tās izmainās, uznāk un atkal pāriet. Līdzīgi kā attiecības var būt pārsaldinātas, arī pārāk daudz saldas garšas organismā var izraisīt pārsātinājumu. Piemēram, pārāk daudz uzturā lietoti konditorejas izstrādājumi izsauc smaguma sajūtu un nogurumu. Un tad organisms sūta mums signālus, ka tam kārojas kas rūgts, ass vai skābs, lai atgūtu līdzsvaru un mūsu ķermenis atkal varētu darboties harmoniski.

Ājurvēdā garšai tiek piešķirta liela vērtība, jo garšas stimulē nervu sistēmu un ietekmē arī pārējās organisma sistēmas.

Nīma koki, ko Indijā stāda ap tempļiem un svētvietām, indiešu vidū izpelnījušies apzīmējumu „ lauku aptiekas". Nīma lapām raksturīga rūgta garša, kam ājurvēdā ir būtiska nozīme veselas gremošanas sistēmas nodrošināšanā, organisma attīrīšanā un detoksikācijā, kā arī psihes tonizēšanā.

Rūgtā garša no mēles receptoriem un nervu galiem dod signālu centrālajai nervu sistēmai stimulēt iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbību, kas savukārt izsauc gremošanas sulas izdalīšanos un veicina gremošanu.

Rūgtuma iedarbībā palielinās žults izstrāde, rūgtvielas aktivizē zarnu trakta un aknu darbību, veicina uzkrājušos toksīnu izvadi no organisma, pastiprina aizkuņģa dziedzera sekrēciju un regulē glikozes daudzumu asinīs.

Labai iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbībai ir vistiešākā saikne ar hormonālās sistēmas optimālu funkcionēšanu, garastāvokli un sirds tonusu. Tādēļ nomāktības vai premenstruālā sindroma simptomu gadījumos tase rūgtenas tējas var sniegt atvieglojuma sajūtu.

Trūkstošo rūgtuma garšu ikdienā viegli papildināt, lietojot nīma lapu pulveri, kas visvienkāršāk uzņemams, izdzerot pāris tases tējas dienā (nepilna tējkarote pulvera uz tasi tējas). Tējas rūgtenumu var saldināt, pievienojot tai medu vai stēviju.

You are here
RU
Facebook
Twitter
Bio.lv